Otkad su kompanije zaista postale lude za biznis analitičarima, mnogi nestrpljivo očekuju odgovor na pitanje: Zašto su ovi stručnjaci toliko traženi?
Ne samo da ćemo vam otkriti ko su oni i šta rade već i kako da i sami postanete ova nezamenjiva karika u timu koji funkcioniše besprekorno.
Analiza, brzina, preciznost, strategija, timski rad, kreativnost, komunikacija, projektni menadžment, kritičko mišljenje… Za početak je važno da znate da su ovo neke od ključnih reči koje opisuju ulogu biznis analitičara u organizaciji i obavljanju posla od kojeg zavise milijarde! Njihovi zadaci prožeti su kroz kompletno funkcionisanje jedne kompanije.
Dakle, zanimanje biznis analitičara zvuči poprilično moćno, a i deluje da su ove osobe neophodne za dobro poslovanje svake kompanije, zar ne?
Stoga nije ni čudo što poslodavci jedva čekaju da zaposle dobre biznis analitičare i što su spremni dobro da ih plate.
Vlada mišljenje da je biznis analitičar pravi „wunderkid”, jer mora da poznaje sve procese jedne kompanije, a da istovremeno zna da programira, kreira i upravlja bazama podataka.
Ipak, nemojte da vas ovo zastraši. Realnost je nešto drugačija:
- Biznis analitičar jeste „wunderkind”, jer je spreman da preuzme hrpu podataka u svoje ruke i pomogne kompanijama da donesu prave odluke – poznaje sve generalne mehanizme poslovanja i predstavlja osobu bez koje bi se svi „vrteli u mestu i pitali zašto zaboga prodaja ne raste”.
Može se reći da su oni zapravo most između IT razvojnog tima i ostalih sektora. Kada kažemo „ostali”, mislimo na sve one sektore u organizaciji sa kojima oni komuniciraju kako bi prenosili informacije, analizirali podatke i pomogli u donošenju poslovnih odluka. Tu su: menadžment, klijenti, finansije, HR, marketinški timovi i sl.
U nastavku vam otkrivamo ključne odgovornosti ovih profesionalaca. Pažljivo ih pročitajte, jer ste možda baš vi stvoreni za ovo zanimanje!
Biznis analitičari razgovaraju sa klijentima ili stejkholderima kako bi razumeli njihove poslovne ciljeve i izazove. Koriste se tehnikama poput intervjua, fokus grupa i anketa kako bi uočili tačne izazove koje treba rešiti i doprineli poboljšanju poslovanja.
Biznis analitičar postavlja jasne ciljeve i prioritete. To znači da otkriva i određuje koje su najvažnije potrebe korisnika i poslovanja i kako te ciljeve postaviti u kontekst realnih mogućnosti organizacije.
U ovoj fazi biznis analitičari razvijaju scenarije, bave se dijagramima i vizuelnim prikazima rešenja, a onda na osnovu datog modela uvode odgovarajuće tehnologije u tok poslovanja, koristeći alate kao što je BPMN (Business Process Model and Notation).
Oni primenjuju metode analize podataka kako bi identifikovali trendove i obrasce koji mogu doprineti boljem donošenju odluka. Korišćenje alata kao što su Power BI, Tableau i Excel omogućava im da kreiraju izveštaje i vizualizacije koje olakšavaju interpretaciju podataka.
Nakon što postave i razviju plan, biznis analitičari prelaze na saradnju sa tehničkim timovima, gde pažljivo testiraju rešenja i prate sve promene kako bi se osigurao visok kvalitet.
Kod biznis analitičara važna je i komunikacija, jer oni izveštavaju stejkholdere, menadžment i korisnike o napretku projekta. Njihova uloga je i da obezbede da IT rešenja budu u skladu sa poslovnim potrebama, da svi timovi razumeju ciljeve projekta i svoje zadatke.
Nakon što je rešenje dato, analitičar redovno prati učinak. On meri rezultate, analizira kako se poslovanje poboljšalo i identifikuje nove prilike za dodatna poboljšanja. Ovaj ciklus ne prestaje, jer stalna optimizacija garantuje dugoročan uspeh!
Svi misle da konačnu reč o pravcu i strategiji kompanije imaju viši menadžment, upravni odbor, investitori, akcionari… Međutim, na postizanje dugoročnih rezultata uvek utiču genijalni biznis analitičari!
Oni predlažu strateške ciljeve, pred kojima nijedan član kompanije ne može ostati ravnodušan. Na primer:
Ukoliko se ipak suoče sa odgovorom „ne” – da li zbog loših odluka, neuspešnih strategija ili neefikasnih procesa – oni ne odustaju. Umesto toga, kreću u akciju. Uvode nove tehnologije i sve efikasnije metode koje će zadovoljiti potrebe.
Rezultat? Umesto da se firma zaglavi u statusu quo, ona kreće ka uspehu – sa svakim „ne” pretvorenim u „da” kroz pametno vođene odluke!
Pa kako onda i da ne budu među najtraženijim i najplaćenijim stručnjacima?
Uobičajeno je da plate biznis analitičara zavise od lokacije, iskustva i specijalizacije. Ali ono po čemu se razlikuju od ostalih jeste visina zarade. U regionu oni zarađuju i do 38.000 evra na godišnjem nivou. A evo i prosečnih mesečnih zarada!
Prosečna plata biznis analitičara u EU:
Uz to, razvojni put biznis analitičara, ukoliko sve ide po planu, poprilično je nekomplikovan i do posla dolaze brzo i lako. Ukoliko su imali kvalitetnu obuku uz sertifikaciju i stekli praktične veštine, može se reći da za njih nema zime!
U ovom slučaju otvorena su im vrata mnogih industrija: od tehnologije do finansija, od konsultantskih firmi do proizvodnih kompanija, od osiguranja i e-commerca do logistike i sl.
Svoju karijeru započinju kao junior analitičari, a onda napreduju do visokih seniorskih pozicija.
Ako se uzme u obzir to koliko su važna karika u sistemu, koliko je njihov posao zabavan i dinamičan, gde sve mogu da rade i kolika je njihova zarada, šanse da vas zanima karijera biznis analitičara gotovo je stoprocentna.
Dobra vest za sve koji razmišljaju u ovom smeru jeste to što prethodno iskustvo u oblasti IT-ja apsolutno nije neophodno.
Kako biste usvojili osnovne i naprednije koncepte biznis analize i naoružali se kvalitetnim praktičnim znanjima i veštinama, važno je da pronađete sveobuhvatnu obuku koja će vas izvesti na pravi put.
Ako dobijete i podršku iskusnog mentora za sticanje adekvatnih znanja i praktičnih veština, neće vam biti potrebno više od 12 meseci.
Neki od ključnih alata za rad biznis analitičara su Scrum, MS Project, Jira, Notion i Trello (za upravljanje projektima), Power BI i Tableau (za vizuelizaciju podataka) i Excel za analizu i statistiku. Važno je da se do srži upoznate sa njima.
Relevantni sertifikati na ovom polju su visoko cenjeni među poslodavcima tako da, ukoliko se potrudite i steknete ih, mogu vam i te kako pomoći da svoju stručnost dodatno istaknete na tržištu rada.
Osim tehničkih znanja, važno je da biznis analitičari imaju izuzetne komunikacione i analitičke sposobnosti. Efikasno pregovaranje, pisana i usmena komunikacija i kritičko razmišljanje neki su od ključnih elemenata za uspeh u ovoj profesiji.
Način da steknete praktično iskustvo u analizi podataka i poslovnih procesa jeste da pronađete praksu ili poziciju junior analitičara. Uvek se možete priključiti manjim projektima i steći određeno iskustvo, koje možete predstaviti u CV-ju.
Posao biznis analitičara je stalno u razvoju, pa je važno da i nakon obuke nastavite da učite nove tehnologije, alate i tehnike analize kako biste napredovali ka senior pozicijama.
Ulazak u svet poslovne analize može biti pun izazova, ali uz pravu strategiju i edukaciju brzo možete steći potrebne veštine i započeti uspešnu karijeru.
Put do uspešne karijere biznis analitičara upola može biti brži i lakši ako već imate određeno iskustvo. Prekvalifikacija je uvek moguća i možete je ostvariti na nekoliko načina:
Ako radite u finansijama, marketingu, upravljanju projektima, HR-u ili analizi podataka, već imate osnovu za prelazak u poslovnu analizu. Mnoge veštine koje već posedujete, kao što su analitičko razmišljanje, rad sa brojevima i donošenje odluka, mogu se lako prilagoditi ulozi poslovnog analitičara.
Edukativni programi omogućavaju vam da brzo steknete potrebna znanja i dobijete sertifikat. Stručni kursevi kao što su oni na ITAcademy Business Analysis programu pružaju praktične veštine koje su ključne za zapošljavanje u ovoj oblasti.
Frilens projekti i rad na analizama u vašem trenutnom poslu mogu vam pružiti potrebno iskustvo. Ako ste u mogućnosti, tražite prilike unutar vaše trenutne kompanije kako biste učestvovali u analitičkim inicijativama ili projektima koji uključuju poslovnu analizu.
Poslovni analitičari često rade u IT okruženju, pa je korisno imati osnovna znanja o bazama podataka, SQL-u, poslovnoj inteligenciji i alatima za vizuelizaciju podataka kao što su Power BI i Tableau. Upoznavanje sa osnovama programiranja i rada sa API-jevima može vam dati dodatnu prednost na tržištu rada.
Poslovni analitičari provode dosta vremena u razgovorima sa klijentima, menadžerima i tehničkim timovima. Usavršavanje u pisanju izveštaja, pregovaranju i prezentaciji podataka može vam pomoći da postanete uspešniji u ovoj ulozi.
Ako želite da se upustite u nove karijerne prilike koje će vam obezbediti dinamičan i lagodan život, imamo sjajnu vest. Sada znanja i veštine za pronalazak dobro plaćenog posla biznis analitičara možete steći za svega 9 meseci uz ITAcademy specijalizovan program!
Program je koncipiran tako da vas vodi korak po korak kroz sve ključne aspekte ove perspektivne profesije, uz podršku iskusnih predavača i rad na realnim projektima koji vas vrlo brzo priprema za predstavljanje poslodavcima. Kroz specijalizovane kurseve savladaćete veštine za analizu podataka, ali i arhitekturu i dizajn rešenja, marketing, biznis komunikaciju i još mnogo toga.
A prvi korak je? Donesite odluku, ulažite u sebe i svoju budućnost! Upišite Business Analyst program na ITAcademy – jer su biznis analitičari danas među najtraženijim stručnjacima na tržištu rada.
Copyright © ITAcademy. Sva prava zadržana. Privatnost.
Komentar