Prema brojnim istraživanjima, programiranje je najtraženija veština današnjice. Razvoj softvera i web aplikacija, automatizacija procesa, primena veštačke inteligencije i mašinskog učenja odlučujuće su proželi sve pore modernog društva. Sasvim je sigurno i to da bez programiranja savremeno poslovanje gotovo i da ne postoji.
Stoga je „pisanje koda” veština koja vam otvara vrata brojnih industrija i donosi sigurnu budućnost.
Najkraće rečeno:
– proces programiranja podrazumeva zadavanje instrukcija koje računari izvršavaju kako bi rešili određene zadatke. To je suptilni jezik kojim čovek i mašina kreiraju sve one stvari koje čine našu digitalnu, ali i drugu svakodnevnicu: od softvera i aplikacija, preko složenih sistema, sve do web stranica i video-igara.
Kao što je nekad funkcionalna pismenost bila ključna za uspešnu karijeru u bilo kojoj oblasti, u digitalnom dobu programiranje odavno nije više veština isključivo rezervisana za IT stručnjake:
– danas je poznavanje makar osnova programskih jezika ključna kompetencija u mnogim, vrlo različitim, industrijama: od marketinga, preko medicine i inženjerstva, pa sve do finansija i obrazovanja.
Iako se programiranje vezuje za kraj 20. i prve decenije 21. veka, sve je zapravo počelo još mnogo ranije, čak u 19. veku. Naime, tada je Ejda Bajron, grofica od Lavlejsa i ćerka čuvenog romantičarskog pesnika Džordža Gordona Bajrona, pomogla u razvoju algoritama za analitičku mašinu koji predstavljaju prvi program u istoriji, zbog čega se ona smatra prvom programerkom. U njenu čast programski jezik Ada dobio je ime.
Na prve računske jezike svet je ipak morao da pričeka sve negde do sredine 20. veka, kada se pojavljuju Fortran i Cobol, a ubrzo nakon njih i jezici kao što je C, koji leži u osnovi modernog programiranja.
Programiranje je doživelo pravi bum sa razvojem personalnih računara i širokom upotrebom interneta: jezici kao što su Python, JavaScript i Java postali su ključni alati za razvoj aplikacija i web servisa.
– To nas dovodi i do današnjeg trenutka koji obeležava dinamičan razvoj ove oblasti diktiran najnovijim tehnološkim trendovima poput veštačke inteligencije, mašinskog učenja i razvoja aplikacija za mobilne uređaje.
Može se reći da je razvoj ove oblasti prevazišao i najluđe snove prvih programera. A ono što je nekada bilo njihova uzvišena vizija, danas je uzbudljiva realnost i sjajna prilika za karijeru.
Pisanje, testiranje i optimizovanje koda podrazumeva posebne tehničke veštine. Navešćemo neke od ključnih koje bi svaki programer, bez obzira na tehnologiju kojom se bavi, trebalo da poznaje:
Ne dozvolite da vas ova lista zastraši. Prvi i ključni korak je da savladate neki od popularnih programskih jezika, a to je danas lakše nego ikada ranije.
Kada govorimo o najpopularnijim programskim jezicima, podrazumevamo one koje upotrebljava najveći broj programera, ali i koji imaju najširu primenu u različitim industrijama.
Sa razvojem novih tehnologija ove liste se menjaju, pa tako neki jezici gube na svojoj popularnosti, a pojavljuju se i neki sasvim novi.
Donosimo vam listu najpopularnijih programskih jezika danas:
Jezik koji je dobio ime po čuvenoj seriji „Leteći cirkus Montija Pajtona” jednostavan je i lako čitljiv, zbog čega je istovremeno sjajan izbor za početnike, ali i nezaobilazna tehnologija za iskusne software developere. Svoju primenu nalazi u web razvoju, analizi podataka, veštačkoj inteligenciji i automatizaciji.
JavaScript je frontend programski jezik, što znači da je odgovoran za kompletan vizuelni identitet sajtova ili aplikacija, ali i njihovu funkcionalnost i interaktivnost. Drugim rečima: za izgled stranice na kojoj čitate ovaj tekst zaslužan je upravo JavaScript. Koristi se u simbiozi sa HTML-om i CSS-om i tako omogućava dinamičan korisnički interfejs i široku primenu u frontend i backend razvoju.
Moto „write once, run everywhere” najbolje opisuje ovaj objektno orijentisan programski jezik. Naime, Java se lako pokreće na različitim uređajima. Zahvaljujući njegovoj robusnosti programeri su u prilici da pišu i menjaju kod za velike programe bez nekih većih komplikacija.
Ovaj moćni jezik često se upotrebljava za razvoj video-igara, sistema i softvera za koje je neophodno efikasno i pametno korišćenje resursa. Zahvaljujući jeziku C++ programeri imaju potpunu kontrolu nad memorijom i optimizacijom koda.
C# („si šarp”) je objektno orijentisan programski jezik koji je razvio Microsoft 2000. godine. Uz podršku ove kompanije, brzo je stekao veliki broj korisnika, pa je tako 2012. bio proglašen za programski jezik godine. Prilagođen je .NET platformi, a najčešće se koristi za razvoj desktop i mobilnih aplikacija, kao i igara u Unity okruženju.
Ova popularna i besplatna tehnologija predstavlja serverski jezik koji se koristi za razvoj web aplikacija i dinamičkih sajtova i pokretanje velikog broja poznatih platformi. Ima značajnu ulogu kada je reč o backend razvoju i pokreće veliki broj poznatih platformi, uključujući WordPress.
Programski jezik opšte namene Swift pristupačan je kako za početnike tako i za stručnjake. Dizajniran za razvoj iOS i macOS aplikacija, odlikuje se brzinom i sigurnošću, zbog čega je pravi izbor za Apple ekosistem.
Ovaj open-source jezik kompanije Google, poznat kako po jednostavnosti tako i po efikasnosti u radu sa serverima, distribuiranim sistemima i Cloud aplikacijama, lak je za učenje i sjajan za timski rad.
Znanje bilo kog od ovih programskih jezika trebalo bi da vam omogući uspešnu IT karijeru. Ako niste sigurni koju tehnologiju da izaberete, donosimo vam listu jezika koji se najlakše uče i istovremeno imaju široku primenu.
Onima koji žele da započnu IT karijeru ovoliki broj jezika i tehnologija može da deluje zastrašujuće. Dilema koji prvi korak načiniti i kako naučiti programiranje za mnoge se ispostavi kao nepremostiva prepreka, a nema razloga za to:
– istina je da je danas izbor prvog programskog jezika prilično lak.
Važno je samo da vodite računa o sledećim kriterijumima:
Kada je reč o programiranju za početnike, neki od ovih jezika trebalo bi da bude vaš prvi izbor:
Iako tehnički ne spadaju u programske jezike, HTML i CSS su azbuka programiranja i vaše prvo „zdravo svetu” kao programera. HTML (HyperText Markup Language) obezbeđuje strukturu web stranici i predstavlja osnovni „jezik” interneta, dok se CSS (Cascading Style Sheets) koristi za stil i prezentabilnost stranice.
Dakle, ovo je najosnovnija, ali i nezaobilazna tehnologija za pravljenje interaktivnih internet stranica.
Iako je Python najbolji jezik za početnike, ono što treba da znate je da to nije početnički jezik. Stručnjaci koji vladaju ovom tehnologijom veoma su traženi, a zarade koje ostvaruju nalaze se u samom vrhu kada govorimo o IT sektoru.
Kao Python programer moći ćete da radite u brojnim, uzbudljivim industrijama: od izrade aplikacija i video-igara, preko analize podataka i mašinskog učenja, pa sve do infrastrukturnih alata i upravljanja podacima. O tome kakva vam se perspektiva smeši sa ovim jezikom govori i to da se njime služe neke od najvećih internet kompanija i domena poput: Google, Instagram, YouTube, Facebook, Netflix, NASA, Amazon, Mozzila i Pinterest.
Prednosti Pythona:
Osim što je sjajan za početnike, JavaScript je jedna od najpopularnijih tehnologija. Reč je o jednostavnom, a moćnom jeziku koji za izgled svojih aplikacija koriste neke od najuspešnijih kompanija poput Ubera, PayPala i Netflixa.
Prednosti JavaScripta:
Činjenica da se Java kodovi izvršavaju na svim tipovima računara, kao i na pametnim uređajima, glavni je razlog zbog čega je ovo jedan od najpopularnijih jezika. Java se upotrebljava za razvoj mobilnih aplikacija video-igara, ali i rad servera i povezivanje između baza podataka. Tako na primer, Instagram i Spotify koriste Javu za Android verziju svojih aplikacija.
Osim što se u odnosu na druge jezike relativno lako uči, Java vam omogućava da pišete i menjate programe bez značajnih komplikacija.
Prednosti Jave:
Ovladavanje jezikom C# omogućava vam da kreirate, razvijate i implementirate napredne desktop i web aplikacije, Cloud usluge, kompanijske softvere i video-igre, dok je sa novim verzijama okruženja Visual Studio moguće praviti i aplikacije za druge uređaje i sisteme koje nije proizveo Microsoft (iOS, Linux, Android), kao i za moderne Windows aplikacije.
Prednosti C#:
Mnogi koji bi hteli da zakorače u IT sferu pitaju se kako postati programer, odnosno kako naučiti programiranje. Ne postoji jedan odgovor na ovo pitanje, ali bez obzira na to za koji se jezik ili oblast IT-ja odlučite, sledeći koraci pomoći će vam da što brže dođete do željenog cilja:
1. Izaberite oblast koja vas privlači: dizajn i izgled web stranica, AI tehnologija, Android i Cloud aplikacije, Windows, razvoj video-igara, Cyber Security, IoT (Internet of Things)...
2. Odlučite se za neki od beginner-friendly jezika koje smo pomenuli u prethodnom odeljku.
3. Iskoristite mogućnosti koje nude platforme kao što su W3Schools ili freeCodeCamp, gde vas očekuju online kursevi za potpune početnike koji će vas voditi korak po korak kroz osnove sve do naprednih koncepata.
4. Vežbajte svaki dan – potrudite se da u početku odvojite bar 30 minuta dnevno, a s vremenom će vam se vreme koje odvajate za učenje prirodno nametati.
5. Informišite se putem blogova i stručnih foruma, poput Stack Overflowa, ili iskoristite druge resurse za učenje koji će vas uvesti u svet programiranja.
6. Priključite se zajednici, iskusite kako izgleda timski rad i započnite rad na mini-projektima.
7. Upišite kvalitetnu IT školu i oslonite se na iskusne mentore i obuku koja će vas korak po korak pripremiti za tržište rada.
Jedan od najbržih načina da napredujete kao programer (ili: software developer) predstavlja rad na realnim projektima. Ne samo da ćete ovako najefikasnije sticati znanja i iskustvo već ćete i graditi portfolio koji je vaša ulaznica u svet dobro plaćenih poslova.
– Za razliku od nekih drugih oblasti, u IT-ju čak i početnici imaju prilike da učestvuju u radu na realnim projektima.
Naime, programerska scena je otvorena za sve, od (ne)plaćene prakse do brojnih open-source projekata, svako bi trebalo da može da pronađe nešto za sebe.
Na primer, rad na open-source projektu podrazumeva saradnju sa iskusnijim kolegama koji vam mogu dati dragocene savete, a i pokazati iz prve ruke kako izgleda timski rad. Ovakvu vrstu projekata možete pronaći na brojnim platformama kao što su GitHub, Exercism, Forem i Simple Icons.
Specijalizovani sajt Stack Overflow otkrio je da je skoro 90% programera naučilo neki novi programski jezik putem kursa. I to ne treba da čudi:
– U digitalnom svetu u kome se gotovo svakodnevno pojavljuju nove tehnologije, vremena za gubljenje nema. Kvalitetni kursevi pokazali su se kao najbrži način za sticanje primenjivih programerskih znanja.
U skladu sa ovakvim trendovima, i sve veći broj poslodavaca više od diplome vrednuje znanja i veštine koje kandidat poseduje i demonstrira.
Posebnu vrednost u IT svetu mogu da imaju internacionalni sertifikati iz određenih oblasti za čije je sticanje najčešće dovoljno do godinu dana usavršavanja.
Činjenica je da posedovanje nekog od ovih dokumenata može značajno poboljšati vašu konkurentnost na tržištu rada. Za one koji nemaju formalno obrazovanje u IT oblasti sertifikati su najbolja potvrda znanja i veština. Uostalom, poslodavci ih veoma cene, te vam posedovanje sertifikata potencijalno može i osigurati posao.
Ovo su neki od najpoznatijih sertifikata za programere:
Kada je reč o kursevima, danas internet i YouTube imaju veliki broj tutorijala koji vam mogu pomoći da steknete neka osnovna znanja.
Međutim, evo na šta treba da obratite pažnju:
Problem sa ovakvim načinom učenja je to što je često nedovoljno strukturisan, što dosta vremena odlazi na traženje proverenih informacija i što nemate fidbek da li je ono što radite dobro.
– Stoga se upisivanje proverenog kursa pokazalo kao najbrži i najefikasniji način za sticanje programerskih znanja i veština.
Vaša sigurna karta za ulazak u IT svet može biti izbor kvalitetne ustanove, koja će vam sve resurse za učenje obezbediti na jednom mestu. Evo šta to, zapravo, podrazumeva:
Iznad svega, vaš put bi trebalo da prate i podržavaju iskusni predavači. Pokazalo se da je, uz ovakav način učenja, dovoljno od 9 do 12 meseci za sticanje relevantnih znanja i veština.
Koji su izazovi na putu do pronalaženja prvog posla ili freelance projekta?
Svaki početak je težak, pa tako i pronalaženje prvog posla ili plaćenog freelance projekta nosi svoje izazove. Ono što treba da znate je da nijedna takva prepreka nije nepremostiva, uz malo strpljenja i upornosti svaka od njih se može savladati.
Ovo su neki od najčešćih izazova sa kojima se programeri početnici suočavaju:
Znate one oglase: tražimo mladu osobu sa minimum 10 godina iskustva? E, pa u IT-ju toga nema. Međutim, poslodavci i klijenti i dalje prednost daju kandidatima koji imaju neku vrstu iskustva i realizovanih projekata u svom portfoliju, što početnici po prirodi stvari nemaju u tolikoj meri.
Rešenje za ovo je jednostavnije nego što se čini, osim rada na open-source projektima, o čemu smo već govorili, pokušajte da pronađete (neplaćenu) praksu. Takođe, institucije kao što je ITAcademy tokom školovanja vam omogućavaju rad na realnim projektima, a takođe vas povezuju sa poslodavcima koji nude praksu ili traže junior programere. Ukoliko odlučite da budete freelancer, u početku ćete možda morati da radite po nižim tarifama nego ostali kako biste se dokazali i stekli poverenje.
– Ali, zapamtite: jednom kada iza sebe budete imali nekoliko uspešnih saradnji, moći ćete da povećate cenu svog rada.
Iako je IT jedna od retkih oblasti u kojoj potražnja prevazilazi ponudu, još uvek morate da se istaknete u odnosu na konkurenciju. Da biste to uradili, osim popunjavanja portfolija, postarajte se da imate dobro napravljen LinkedIn profil i da aktivno učestvujete u IT zajednici kroz posećivanje seminara, radionica i rad na zajedničkim projektima.
Mnogi početnici ne znaju da napišu dobar CV i sastave uverljivo motivaciono pismo, često imaju tremu kada učestvuju na intervjuima, a to su sve stvari koje vas predstavljaju poslodavcima u pravom svetlu i omogućavaju da se istaknete od konkurencije. Pokušajte da pronađete na internetu primere dobro napisanog CV-ja i motivacionog pisma, vežbajte intervjue sa prijateljima.
Nije naodmet napomenuti da ITAcademy svojim polaznicima, osim prenošenja programerskih znanja i veština, pomoću specijalizovanih programa omogućava i da se najbolje pripreme za konkurisanje za svoj prvi posao.
Pre nego što odete i počnete sa učenjem, jedno treba da znate:
– za programere usavršavanje nikad ne prestaje.
I upravo to je ono što njihov posao čini toliko uzbudljivim.
Naime, digitalni svet se menja velikom brzinom. Šansa je da je tokom čitanja ovog teksta na svetu već nastala neka nova tehnologija. Zato je potrebno da, osim redovnog vežbanja osnova programiranja, svoje vreme posvetite istraživanju novih trendova i proširivanju znanja.
Takođe, paralelno sa usvajanjem znanja koja će vam omogućiti da konkurišete za poslove, potrebno je da razvijate i tzv. meke veštine i pripremate se za prve intervjue. U našoj zemlji postoji Centar za razvoj karijere, koji vam može pomoći da na najbrži način dođete do svog prvog programerskog posla.
Programiranje je perspektivna i savladiva oblast, sve što je potrebno jeste da donesete odluku i počnete sa učenjem.
Srećno!
Copyright © ITAcademy. Sva prava zadržana. Privatnost.
Komentar