Surovije
Nova programska šema kanala Animal Planet je okrenuta starijim gledaocima, sa više opasnog, surovog, sirovog sadržaja. Novi logo deluje neizbrušeno, oštro. Pomalo... životinjski.
Manje 3D efekta, više 3D utiska
Na novom logou je primenjena tehnika senčenja koja ustvari smanjuje 3D efekat, ali pojačava 3D utisak. Hm, kako god to zvučalo. Bez obzira, odlično izgleda.
Ista ideja, samo modernije
Stari logo izgleda zastareo. Nov logo budi radoznalost.
Jednostavnije i svežije
I ovde stari logo izgleda zastareo. Novi logo je svež, pozivajući. Idealno za jedan lanac hotela.
Pobunom do redizajna
Prvi logo za takmičenje Evrovizije koje se održavalo u Beogradu 2008. godine je izazvao talas kritika kada je objavljen. Tema, izbor nacionalnih obeležja, je sasvim u redu, ali logo izgleda kao da je kreiran za manje od 89 sekundi. Najbolje je često najjednostavnije, ali najjednostavnije nije isto što i najprostije.
Iz serifa u sans-serif
Serif klasa fontova, sa malim crtama na dnu i vrhu slova, ostavlja utisak starosti. Jedan od načina za podmlađivanje logoa kompanije je prebacivanjem u sans-serif tip fonta, koji ima „čiste“ ivice.
Iz serifa u sans-serif, verzija 2
Sans serif fontovi su postali popularni zato što se na monitoru lakše čitaju fontovi koji nemaju „crtice“ oko slova. Zbog Interneta, sans serif fontovi izgledaju modernije. A kada Reader’s Digest, magazin sa najvećom cirkulacijom na svetu i ukupnim tiražom od preko 40 miliona primeraka godišnje „prebaci“ svoj logo na sans-serif, taj potez je vredan pažnje. Sans, sans...
Elegantnije
Elegantnija boja, elegantniji font, elegantniji raspored elemenata. Super.
Više boja, više pokreta, za nove fanove
Novi logo Azijske Fudbalske Konfederacije komunicira sa fanovima koji odrastaju okruženi kvalitetom medija koji nije postojao pre 10 godina.
Nije moderno, ali nije ni potrebno
Omaha Steaks je najveći prodavac šnicli putem pošte na svetu. Ova porodična kompanija posluje pet generacija i ovih godina ostvaruje promet veći od 300 miliona dolara godišnje. Za njihove proizvode važi da su besprekornog kvaliteta. Kada imate takvu reputaciju, ponekad nije potrebno da učinite logo modernijim. Novi logo je i dalje „starog“ dizajna, ali je bolji, jači.
Kako pretvoriti uštogljenu kompaniju u super-cool, jednim potezom
Ako radite na poslu redizajna korporativnog identiteta preduzeća koje ima uštogljen logo i imidž, kao što je to bio slučaj sa proizvođačem računara i druge elektronike, kompanijom Packard bell, eto razloga da se smešite. Novi redizajn je toliko nov da ne samo da menja grafiku nego i kompletan utisak o kompaniji i njenim proizvodima.
Ja sam sajt
About.com je sajt sa originalnim sadržajem na SVE teme, sa godišnjom posetom od preko 400 miliona ljudi. Novi logo nam kaže: „Kada želite da pročitate opis na temu koja Vas interesuje, postoji samo jedan sajt koji treba posetiti.“ Pa, možda. Bez obzira, novi logo ostavlja jači utisak.
Jednostavnije i uobličenije
Za mnoge logoe koji su redizajnirani u poslednje tri godine možemo da kažemo da su pojednostavljene i uobličenije verzije prethodnih rešenja. Evo čistog primera takvog redizajna.
3D i mekše
Ista ideja „ispričana“ 3D tehnikama. Lepo. Font je manje agresivan.
Baš kako logo kaže
Većina kompanija nema naziv koji se direktno može grafički predstaviti. Jedna od kompanija koja to može, ima logo sa grafikom jabuke i ugriza. Apple. Jack in the box, jedan od najvećih lanaca brze hrane u Americi, takođe može da grafički predstavi naziv kompanije. A kad može, što da ne.
Skoro da je isto, a opet, nije
Kada sada pogledam stari i novi logo jednog od najvećih distributera fotografija na svetu, pitam se: „Zašto odmah nisu kreirali logo sa zaobljenim fontom?“
Ako grafički možete da predstavite šta je to što nudite, što da ne
Plava strelica simbolizuje putokaz. A Garmin spada u vodeće svetske proizvođače proizvoda za mobilnu navigaciju. Većina kompanija nema privilegiju da na jednostavan način grafički pokaže šta je to što nude. One koje mogu, samo napred.
Iz zelenog u plavo-crveno-belo
Plava, crvena, bela. Mnoge zemlje imaju ove boje u svojim zastavama i nacionalnim obeležjima. Ako radite redizajn za nacionalni brend, ovo je jedna od opcija koju vredi testirati.
Bogatije
Novi logo je obogaćen velikom 3D grafikom. Detalj 1: razmak između slova je u novoj verziji manji, čime se stvara kompaktniji, jači utisak. Detalj 2: font novog logoa je malo tamniji. Tamnije je jače.
Re-redizajn
Posle više od 100 iteracija, novi dizajn MTV-a je ustvari dizajn od koga je sve i počelo. Ha!
Kada stari logo izgleda... staro
Michaels je najveći lanac prodavnica proizvoda ručne izrade, dekoracija i umetnina na svetu. Blago i milo. Novi logo je baš takav. Ko bi rekao da iza ovakvog logoa stoji kompanija koja zapošljava preko 12 hiljada ljudi i ostvaruje oko 4 milijarde dolara prometa godišnje.
Od a do z
Logo najveće Internet prodavnice na svetu je jednostavan, komunicira da je sajt, idealan je za štampu (svakog minuta hiljade proizvoda kupljenih preko Amazon-a se poštom šalje kupcima) i uverava da je izbor najveći... famoznom strelicom od a do z. Najbolje ideje su često najjednostavnije.
Nadalje bez znaka
Ovo je velika promena. Ogromna. Fujifilm je odlučio da kompletno izbaci grafički znak iz logoa. Samo font. I jedna mala, nepotpuna, crvena linija.
Kada se često menjate, često se menjajte
Madona to radi. Apple to radi. I Pepsi to radi. Stalno menjaju način na koji se predstavljaju. Zamislite da Coca-Cola napravi ovako veliku promenu u dizajnu svog logoa i znaka. Sa druge strane, kada steknete dinamičan imidž kompanije ili profesionalca koji se menja, onda je promena dizajna logoa očekivana i odlično prihvaćena.
Lakše nego što izgleda
Videocon je industrijski konglomerat sa sedištem u Indiji. Najveći je proizvođač potrošačke elektronike i kućnih uređaja u Indiji. Novi dizajn je elegantan, a jednostavan za kreiranje.
Kada predstavljate sve logoe sveta, kako se predstaviti?
Brandsoftheworld.com je jedan od sajtova koji treba da bude u prstima svakog dizajnera. Kako uopšte predstaviti sajt koji sadrži sve logoe sveta? Možda baš logoom koji se po ničemu ne ističe, ali je dovoljno autoritativan. Sivo, izduženo.
Ne po svaku cenu kako logo nagoveštava
Link znači karika. Veza. Ali, nije neophodno da grafički predstavimo šta logo „govori“. U nekim situacijama je nepotrebno. Novi logo Link Group-a je jači.
Zašto ne ranije?
PayPal je jedna od najvećih kompanija za posredovanje u kupovini proizvoda preko Interneta. Stari logo je dovoljno prost da je bilo vreme da se zameni novim. Novi logo nije fascinantan, ali je dovoljno dobar.
Tajna je u detaljima
Qantas je najveći avio prevoznik u Australiji. Novi logo ima pojačanu boju, smekšan font. Ali, najbolja izmena je u detalju: noge kengura su u novom logou aktivnije, dinamičnije, u žustrijem pokretu. Kao rezultat, ceo logo je dinamičniji.
Ružno i blesavo, a opet... radi
Novi dizajn logoa japanske kompanije Wacom je ružan i blesav. Ali, u ekstremno konkurentnom okruženju novog talasa dizajniranja svega i svačega, izdvaja se.
Mali 3D
QVC je najveći kanal za TV kupovinu na svetu. Novi logo ima 3D detalj koji celom logou daje dimenziju bez koje novi dizajn ne bi funkcionisao.
Ne neophodno, ali... u trendu
I jedan i drugi logo su ubedljivi. Jakih boja. Živi. Redizajn i nije bio neophodan. Novi logo, sa druge strane, jeste jednostavniji i uobličeniji. A to jeste trend.
3D i jače
Font je malo tamniji. Grafika je u potpunosti zamenjena, prateći trend šarenila i 3D-a. Krajnji rezultat je logo koji ostavlja jači utisak.
Više pokreta
Jedan od dobrih saveta za redizajn: pogledajte elemente postojećeg logoa i proverite na koji način im možete dati više pokreta. Proverite i kako logo izgleda sa bojom u pozadini, kao dodatak.
Na kraju, primer sa vrha posta, Syfy.
Ovaj primer redizajna mi je čudan. SciFi je vodeći svetski televizijski kanal sa temom naučne fantastike. Kao takav, okrenut je specifičnoj populaciji ljubitelja knjiga, fantazija, računara, igrica. Novi logo je elegantan, ali nekako mi ne odgovara ciljnoj publici. Dodatno, nije promenjen samo logo već i ime, iz SciFi u Syfy. Objašnjenje za ovo je da kanal želi da bude pun vlasnik svog naziva, a ne da se zove generičkim nazivom koji mogu da koriste i drugi.
Hm, ovo otvara celu novu polemiku imenovanja, brendiranja i korporativnog identiteta. Nekom drugom prilikom.
Šta Vas još može interesovati:
Pretvorite svoj kreativan dar u dobro plaćeno zanimanje. Kurs grafičkog dizajna je jedan od kurseva koji Vam može biti zanimljiv a pogledajte takođe i odseke za štampani dizajn, web dizajn, video dizajn i produkciju ili new media dizajn na ITAcademy.
Predrag Stojanovic
Meni se cini da je upravo trend da se ide sto vise ka "plasticnom" 3D izgledu logoa. Izuzev par logoa svi imaju u redizajnu tu karakteristiku. Bilo to drop shadow resenje (fanta) itd. Ali uvijek mali ali dovoljan efekat da se izvuce iz 2D dimenzije dizajn. Mozda se sve krece ka "iconic logo style" i pitanje je sta ce preovladati. A kako se odnositi prema takvom trendu je stvar klijentove zelje,zar ne? U svakom slucaju odlican clanak!
Predrag Stojanovic
Uzgred ne znam gdje se moze iskoristiti SciFi logo za web prezentaciju a da ne bude koriscen Flash recimo. Jako lose i neprakticno odradjeno i najbolje je za zid kompanije ukoliko nemaju slicno "flat" resenje. ALi to je samo moje misljenje! :)
Miroslav Pudarić
Primjećujem da, ukoliko kompanija nema neki prepoznatljiv znak ili spektar boja, sve više značaja se pridaje jednostavnom i čitkom nazivu brenda. Iako slika govori hiljadu riječi, pojedina riječ može da vas asocira samo na jedno. To ja zovem "head shot"!!!
kris
Dizajn je stvaranje potpuno novog sveta. Dizajneri se suočavaju sa realnošću, stvaranjem, kreiranjem svojih iluzija, mašte. Dizajniranje logoa može se vršiti na više načina, mešavinom boja, stila, efekata, i tako stvarati svoju sliku dizajna.
kris
Logo se može kreirati kombinacijom programa recimo Adobe Photoshop-Illustrator, na taj način stvaramo figuru koju ćemo na kraju oblikovati na svoj način.
kris
Ja mislim da bi se mogao bolji efekat logoa postići sa tekstom uz korištenje specijalnih efekata.
kris
Takođe mislim da u logou igra veliku ulogu ispupčenje gornjeg i donjeg sloja izgleda figura i kombinacija 3D sa tim
kris
kada govorimo o logou mislim da njihovo kreiranje, zahteva precizno crtanje svakog detalja kojeg želimo, naravno, ukoliko želimo baratati sa kreiranjem komplikovanijih izgleda.
kris
Ono što krasi logo je kako su oni izvedeni, boja, stil, mašta dizajnera, u svakom od njih znamo o čemu se radi, da li je to logo neke firme, preduzeća, naravno, svaki se međusobom razlikuje.
Aleksandar
Divni primeri - zaista vrlo poucno. Najvisa moguca ocena (+ jos malo vise) za autora. Cekamo sledeci post. Pozdrav i hvala.
freD
najvise mi se svidja novi logo za Jack in the box!!! Taj mi je, malo je reci, fenomenalan!!!
Jahorina
Neki originalni dizajni su dizajn za sva vremena, npr. MTV i Pepsi.
Darko Vukosavljev
Clean and cut komentari na dobre logoe. Lepo objasnjeno. I vRlo korisno, pohvale autoru. Nadam se da cu svareci ovo napraviti jedan dobar logo, bilo bi krajnje vreme. Sve je tako lepo objasnjeno a u principu treba celu kompaniju predstaviti minijaturnim znakom. Ne bas tako jednostavno. Kada napravim dobar redizajn, saljem Vam na kritiku :) Sprint je najbolji. Sve je 2D ali ipak odaje utisak 3D efekta!
Davor Čeman
I mene je fascinirao "Jack in the box".
gabrijel
Svi su logotipi extra uradjeni i sve pohvale autoru. Imam par komentara na gore navedene logotipe. Najvecu paznju mi je privukao logo LIGE SAMPIONA - AZIJSKE FUDBALSKE KONFEDERACIJE, ako uzmemo u obzir da trenutno gledam "samo" njegov izgled. Što se tiče logotipa Qantasa imam osjecaj da je pored neznatnih promjena koje su napravljene na redizajniranju logotipa, logotip sa lijeve strane uradjen u CMYK paleti boja, a desni u RGB paleti. Packard-ov logo se mnogo razlikuje od svog prethodnika ja sam stekao dojam da to u stvari nije vise isti Packard. Mnogo je moderniji, može se reći da ide u korak s vremenom ali ipak previše brzo. Što se tiče predstavljanja na tržištu svojim vizuelnim identitetom kroz štampane medije broj jedan bih dao logou "Sprint". Jednostavan, Upečatljiv, Praktičan za sve vrste štampe, bilo kojom tehnikom i na bilo koji materijal. Pozdrav za sve!
gastritis
Svaka uspjesna kompanija mora s vremena na vrijeme investirati u novi dizajn, prilagoditi se trzistu i novim klijentima-svaka cast ovim primjerima gore, svi su u tome uspijeli.
Kristian
Format logoa se kreće 624x351 pixela, rezolucija 300dpi. Logo najbolje raditi vektorski, ukoliko kompanija ne traži drugačije kreiranje. Slučaj je sa www.99designs.com dizajn stranom za kreiranje logo-a. S druge strane, ne postoji neko ograničenje da li se logo treba kreirati kao prost ili složen primerak. Neke kompanije traze izuzetno teške logoe, a neke vrlo proste sa nepretjerano jakim bojama, stilovima isl.
kristian
Pozdrav još jednom kolege. Koji je logo najbolji, zavisi od samog kreiranja a i od kompanije koje traže logo kreiranje. Neke kompanije vole proste logoe, neke složene, tako da nepostoji neka granica između samog kreiranja. Obično svaka kompanija za koju se radi neki logo maximum traži 4-5 uzorka logoa, sa prostim ili jakim bojama, stilovima i formatima. Istina logo se svakodnevno mijenja, pa tako stari logoi polako izumiru ili se konvertuju u modernije. Šta se danas dešava u svijetu logoa? Mnoge kompanije bi htjele biti trend, pa je trka u izradi kvalitetnog logoa postala veliki IN. Tako jedne od drugih kradu logoe, ili samo njen koncept. Pogledajte šta se desilo sa Appleom i Iphonom? Dvije velike kompanije trudile su se da izrade dva različita logoa, i gdje je sada problem? Ko nosi krivicu za štetu krađe logoa?
Nebojsa
Mislim da bi ozbiljne kompanije trebale svakih 5 god pozabaviti redizajnom logoa ne mora se uslovno menjati ali nekima bi to itekako pomoglo pogotovo u auto industriji. npr: toyota pravi bolja vozila od vw ali nekako kad covek pogleda onaj bezvezni tojotin logo pomisli da im je i auto takav, da ne pricam o hjundaiu i fiatu
Mover
Meni su najupečatljiviji "prosti" logoi,max dve boje, malo detalja, dok brošure i sl. treba da budu "bogato" uradjene.
krisdesign
www.99designs.com ukoliko volite logodizajniranje ;). Konkurencija je poteška, osim logoa imate T-shirt, majce, kape, web sajt dizajniranje, biznis karte.
Tamara
Kao i svugdje, o ukusima se ne raspravlja, zato i postoje ovakva mjesta na kojima možemo iznjeti mišljenje o dizajnu loga, a da nas pritom nitko ne osudi! Meni osobno neću ih nabrajati ovdje ima 7 vrhunskih logo dizajna. Jednom je netko dobro rekao, nije lijepo ono što gledamo, već je lijepa slika koju gledaoc ima u svojim očima o gledanoj stvari u ovom slučaju o logotipu. Lijepi pozdrav Btw. odličan članak ;)
Anić
Ovaj prvi za euroviziju stvarno oduševljava svojom kreativnošću, interesantno kako takvi ljudi uošte dobe priliku za rad!!!
Vladimir
Holiday in, Citroen, Pepsi, Fuji i Amazon... Kakav fail što su redizajnirali ovakve logotipe...
bubblegum casting
ali raste i broj ljudi koji se time bavi. Zato Vam je potrebna sva konkurentska prednost koju možete da dobijete. bubblegum casting
Milan
Postovani, mozete li nam dati ponudu za modernizaciju naseg logoa koji je uradjen pre vise od deset godina? Srdacan pozdrav, Milan Stojanovic
Copyright © ITAcademy. Sva prava zadržana. Privatnost.
Komentar